A.1. Sastanci Skupštine Pomorskog društva
A.1.5. Peta Sjednica Skupštine Pomorskog društva održana je 13.4.2025. godine u Sarajevu. Sjednici je prisustvovalo osam članova Udruženja a prisustvo je opravdalo šest članova. Sjednica je počela u 18,15 sati, a završila u 20,00 sati. Sjednici je predsjedavao gosp. Omer Ajanović, predsjednik Skupštine. Na početku Sjednice imali smo najavljenog gosta gosp. Mirza Čelebičić iz Fonda za zaštitu okoliša FBiH, vezano za projekt EC (IPA ADRION) „Greenroutes“ na Jadranskom moru. Zaključeno je da ćemo razmotriti sve o ovom projektu i priključiti se, koliko je potrebno za Bosnu i Hercegovinu. U nastavku je utvrđen dnevni red, a što je uglavnom vezano za realizaciju administrativnih potreba u Ministarstvu i drugim institucijama. U izvještaju za protekli period, Predsjednik Društva je iznio ukupne aktivnosti, a što se uglavnom odnose na realizaciju ranijh zaključaka Skupštine. Vezano za administrativno „uređenje“ Društva u pogledu Izmjena i dopuna Statuta sve izmjene, dopune i imenovanja prema Izmenama Statuta su upisane u Registar Ministarstva (Rješenje br. UP09-07-1-2491/23 od 04.01.2024. godine), a što se odnosi na: promjenu sjedišta (adrese) Društva, imenovanja organa Društva, znak Društva i sl. Zatim, ID porezni broj, kvalifikacijsko statističko razvrstavanje, te otvaranje žiro-računa Društva. Nadalje, dali smo podršku prijatelju našeg Društva i države BiH, slijedeći objavu Instituta za istraživanje genocida Kanada (IGK), Prof. dr. Francisu Boylu, putem Gradonačelnika Grada Sarajeva, te je Društvo pristupilo (16.5.2023. god.) Sporazumu o saradnji između Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i nevladinih organizacija u Bosni i Hercegovini (16.5.2023. god.).
Nakon diskusije i prihvatanja izvještaja, doneseni su zaključci o eventualnim mogućnostima novih aktivnosti, a što se odnosi na nastavak rad na prijedlogu Zakona o pomorskom dobru, zatim da se od Predsjdništva na sastanku traži prijava (prema našoj inicijativi, dostavljeno 16.8.2019. godine), odnosno Izjava Bosne i Hercegovine za The International Tribunal for the Law of the Sea, vezana za član 287. Konvencije Ujedinjenih nacija o pravu mora. Kad je u pitanju povezivanje Čapljine i Neuma željeznicom dogovreno je da se traži put i način kako uraditi prezentaciju nadležnim funkcionerima vlasti Federacije, te Općine Neum.
Ostale teme i pitanja vezana za građansku inicijativu Društva se odnose na aktuelne teme i krizu u BiH, posebno vezano za Deklaraciju Svesrpskog sabora kao temeljnog dokumenta svih protuustavnih aktivnosti, te nezakonita promjena imena Mosta Počitelj, što je u suprotnosti sa odlukama Parlamentarne skupštine FBiH. Dogovoreno je da se uputi reakcija nadležnim organima, pokuša dati doprinos za rješavanje ovih problema, koliko je u mogućnosti Društva.
A.1.4. Četvrti sastanak Skupština Pomorskog društva održan je 12.12.2023. godine u Sarajevu. Sjednici je prisustvovalo 15 članova Društva. Dnevni red: lzvještaj o provođenju odluka i zaključaka Sjednice Skupitine održane 07.02.2023. godine; Donošenje novih odluka Pomorskog Udruženja prema Obaviještenju-pozivu Mistarstva pravde broj UP09-07-L-249I/23 od 10.11.2023. godine (primljeno 8.12.2023. godine) i Tekuća pitanja.
Izvještaj je podnio Izet Bajrambašić, predsjednik Udruženja, sa posebnim osvrtom na upis u Registar usvojenih promjena kod Udruženja na Sjednici od 07.02.2023. godine, a što je izričita obaveza svakog udruženja i fondacije. Istaknuto je da upis u Registar kod Ministarstva pravde nije urađen, jer se pojavio problem nekompletiranog Zahtjeva za upis u Registar, te korištenje stare adrese (Isa bega Isakovića br. 8), od strane Ministarstva, što je prouzročilo veliki gubitak vremena, novca i nerazumijevanja.
Nakon obavijesti Ministarstva i naznačenih nedostataka uradili smo nove dokumente (odluke) i dostavili za Registar. U međuvremenu smo zbog primjedbi i komplikacija koje su nastale, uradili interne telefonske konsultancije, s ciljem ispravke forme dokumenata. Zaključeno je da predsjednik Društva, obavijesti članove UO i predsjednika Skuštine, nakon realizacije ovih administartivnih zahtjeva.
A.1.3. Treći sastanak Skupština Pomorskog društva održan je 07.02.2023. godine u Sarajevu. Dnevni red sastanka je bio opširan: Izvještaj o radu Predsjenika društva, Predstavljanje novih članova, Plan aktivnosti za naredni period, Priprema Zakona o pomorskom dobru i zaštiti pomorskog dobra, Izmjene Statuta (usaglašavanje sa novim propisima u pogledu javnog i transparentnog rada, zatim zabrane diskriminacije, provođenje programa i projekata od javnog interesa institucija BiH i sl.), Promjena adrese Društva (nova adresa je Gradačačka 70, Sarajevo), Način donošenja odluka Skupštine (sad je nadpolovična većina prisutnih članova Udruženja), Sastav Upravnog odbora se proširuje (sad je: predsjednik, zamjenik predsjednika i tri člana), Način izrade i predaje finansijskog izvještaja Ministarstvu pravde BiH i Znak Društva. Plan aktivnosti za naredni period od godinu dana je jednoglasno usvojen, sa akcentom na upoznavanje državnih organa Bosne i Hercegovine sa problemima suvereniteta i teritorijalnog integriteta države na Jadranskom moru. Pored nastavka ranije započetih aktivnosti, Plan sadrži direktne kontakte sa članovima Predsjedništva BiH, delegatima Parlamentarne skupštine BiH i ministrima Vijeća ministara. Za ove aktivnosti (kontakte) zaduženi su predsjednici Skupštine i Upravnog odbora, te Predsjednik Društva.
Nova značajna aktivnost je i „Priprema nacrta Zakona o pomorskom dobru i zaštiti pomorskog dobra“ i dostavljanje istog putem državnih funkcionera u proceduru rasprave i usvajanja (Regulisanje pravnog statusa pomorskog dobra i zaštita istog je izuzetno važno za razvoj turizma, flore i faune, obaveze prema EU standardima, te nasljeđe BiH). Za izradu nacrta Zakona o pomorskom dobru i zaštiti pomorskog dobra zadužen je Predsjednik Društva, a konačnu ocjenu daje Upravni odbor, te se kao takav dostavlja nadležnim državnim tijelima na razmatranje i dostavljanje u proceduru usvajanja.
Posebna tačka ovog sastanka je bila: Donošenje Odluke o razrješenju i imenovanju organa Društva. Zbog isteka mandata (13.5.2019. godine), dužnosti se razrješavaju svi imenovani članovi organa Društva, a koji nastavljaju obavljati svoje zadatke do upisa u Registar novoimenovanih članova, kako slijedi: Omer Ajanović, predsjednika Skupštine Društva, Munir Jahić, predsjednik Upravnog odbora Društva, Zoran Bibanović, zamjenik predsjednika Upravnog odbora Društva, Muriz Spahić, član Upravnog odbora Društva, Mirza Kudić, član Upravnog odbora Društva, Ibrahim Bosto, član Upravnog odbora Društva, Izet Bajrambašić, predsjednik Društva (ovlašten za zastupanje Društva) i Azra Čolić, sekretar Društva (ovlaštena za zastupanje Društva). Mandat imenovanim počinje danom upisa u Registar (datum Rješenja Ministarstva pravde).
A.1.2. Drugi sastanak Skupština Pomorskog društva održan je 14.04.2019. godine u Sarajevu. Teme dnevnog reda su bile vezane za Izvještaj o radu u proteklom periodu, u odnosu na planirane aktivnosti, a što se posebno odnosilo na izradnju Pelješkog mosta i informisanje nadležnih organa Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske, te Evropske komisije i Generalnog sekretara Ujedinjenih nacija. Svi dokumenti informisanja su u arhivi Pomorskog društva, a dio „svježijih“ dokumenata je predstavljen u rubrici „Dokumenti“. Na sastanku su dogovorene nove aktivnosti za naredni period, a što se odnosi, pored ostalog na poticanje izrade nacrta zakonodavnih dokumenata pomorskog zanačaja, te direktna komunikacija sa nadležnim institucijama i medijma radi informisanja građana u vezi pomorskih problema Bosne i Hercegovine u Jadranskom moru.
A.1.1. Prvi sastanak Skupštine Pomorskog društva, nakon izvjesne pauze u punom radu organa Pomorskog društva, održan je 19.01.2019. godine u Sarajevu. Osnovni zadatak Skupštine bio je, imenovanje članova organa, radi isteka i prekida (preminuli članovi) mandata. Jednoglasno na mandat od četiri godine imenovani su: Omer Ajanović, predsjednika Skupštine Društva, Mirza Kudić, predsjednik Upravnog odbora Društva, Muriz Spahić, član Upravnog odbora Društva, Zoran Bibanović, član Upravnog odbora Društva, Izet Bajrambašić, predsjednik Društva i Azra Čolić, sekretar Društva. Imenovani su upisani u Registar udruženja, prema Rješenju Ministarstva pravde Bosne i Hercegovine br. UPO09-07-1-317/19 od 13.5.2019. godine, od kada im počinje teći četverogodišnji mandat do isteka, odnosno razrješenja i upisa u Registar novoimenovanih članova organa.
A.2. Sastanci Upravnog odbora Pomorskog društva
A.2.1. Prvi sastanak Upravnog odbora Pomorskog društva u 2024. godini održan je u Sarajevu 15. 01. 2024. godine. Osim članova UO sastanku su prisustvovali Predsjednik skupštine, Predsjednik društva, Sekretar i jedan dugogodišnji član društva. Ovaj sastanak je primarno bio posvećen pripremi narednog sastanka, koji je planiran da se održi u Neumu, na temu “Razvoj morskog turizma BiH u novim okolnostima” (radni naziv), a što podrazumijeva inicijative za novim infrastrukturnim mogućnostima, s ciljem poboljšanja i razvoja morskog turizma.
Prema zaključcima ovog sastanaka, Neumski sastanak bi se organizirao u saradnji sa Federalnim ministarstvom turizma i okoliša, Općinom Neum, te USAID-om. Na sastanku su imenovane osobe za organizaciju sastanka i kontakte sa nadležnim predstavnicima institucija i organizacija. Svi ostali, prisutni na sastanku, imaju obavezu pružiti pomoć i podršku u organizaciji ovog sastanka.
B.1. Pomorsko društvo je u prethodnom periodu intenzivno kontaktiralo (službenim pismima) nadležne organe Republike Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Ured Visokog predstavnika i Delegaciju EU u Bosni i Hercegovini.
B.1.1. Posljednje pismo nadležnim organima Republike Hrvatske (gosp. Milanović, predsjednik RH i gosp. Plenković, predsjednik Vlade RH) je upućeno 28. jula 2022. godine, a kopija (cc:) je dostavljena rukovodstvu Sabora Republika Hrvatske (gosp. Gordan Jandroković i ostali). Pismo je na sljedećem linku: https://bhmore.ba/wp-content/uploads/2023/10/Letter-to-Milanovic-and-Plenkovic-28-July-2022-from-Maritime-Society-in-Bosnia-and-Herzegovina.docx (Ctrl+Click). Nadalje, kopija ovog pisma istovremeno je dostavljena Predsjedništvu Bosne i Hercegovine (gosp. Šefik Džaferović, gosp. Milorad Dodik i gosp. Željko Komšić), te Uredu Visokog predstavnika (gosp. Christian Schmidt) i Delegaciji EU u Bosni i Hercegovini (gosp. Johan Sattler).
B.1.2. S obzirom da reakcija na dostavljeno pismo nije bilo, Pomorsko Društvo je uputilo novo pismo Uredu Visokog predstavnika (gosp. Christian Schmidt), 24. august 2022. godine. Kopija istog je dostavljena svima naprijed pomenutim organima (osobama), izuzev rukovodstva Sabora Republike Hrvatske. Pismo je na sljedećem linku: https://bhmore.ba/wp-content/uploads/2023/10/Letter-to-Cristian-Scmidt-25-Aug-2022-with-Bosnian-and-English.docx (Ctrl+Click).
B.1.3. U vezi s navedenim, 02. februara 2023. godine upućeno je pismo novoimenovanim članovima Predsjedništva Bosne i Hercegovine (gđa. Cvijanović. gosp. Bečirović i gosp. Komšić). Pismo je na sljedećem linku: https://bhmore.ba/wp-content/uploads/2023/10/Pismo-Predsjednistvu-BiH-02-02-2023.pdf (Ctrl+Click).
Novosti
C.1.7. Ustavno-pravna i politička kriza u Bosni i Hercegovini je nastala kao posljedica planova rukovodstva Republike Srbije i vodstva entiteta Republike Srpske, i koji su predstavljeni u “Deklaracije o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda” (8. 6. 2024). Deklaraciju su potpisala dva predsjednika Aleksandar Vučić i Milorad Dodik, a usvojile su je dvije vlade i parlamenti ERS-a i RS. S tim u vezi uputili smo pismo OHR u članicama PIC, više na linku engl.: pismo https://bhmore.ba/wp-content/uploads/2025/05/Letter-to-OHR-eng-2025.docx.pdf attachment https://bhmore.ba/wp-content/uploads/2025/05/Attachment-to-Letter-to-OHR-2025.docx.pdf; bos.:https://bhmore.ba/wp-content/uploads/2025/05/a-Pismo-za-OHR-21-04-2025.docx; prilog pismu: https://bhmore.ba/wp-content/uploads/2025/05/a-Prilog-pismu-za-OHR-21-04-2025.docx
C.1.6. Državno-politički algoritam države Srbije prema državi Bosni i Hercegovini
u procesu “Svesrpski sabor srpskog naroda, Republike Srbije i Republike Srpske”,, na tehnobirakratskoj i
autokratskoj liderskoj osnovi, političkog i vjerskog djelovanja inicijatora i organizatora (lideri: Aleksnadar Vučić, Milorad Dodik i Patrijarh Porfirije), održan je 08. 6. 2024. godine u Beogradu. Isti je u Palati Srbije proglasio svoj prvi dokument: “Deklaracija o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda, na linku: https://bhmore.ba/wp-content/uploads/2025/05/a-Algoritam-Svesrpskog-sabora-I-DIO.doc-PDF-2182024-1.pdf
C.1.5. Na Zahtjev Pomorskog društva br. 10-1/IB/2023 od 21.9.2023. godine (ispravka prema Zahtjevu Ministarstva od 19.12.2023. godine), Ministarstvo pravde Bosne i Hercegovine je donijelo Rješenje broj UP09-07-1-2491723 od 04.01.2024. godine, prema kojem su u Registar upisane nastale promjene: Izmjena Statuta Udruženja, promjena adrese Udruženja, znak Udruženja, područje djelovanja Udruženja (Građanske inicijative), te imenovanje predsjednika Skupštine, članova Upravnog odbora, Predsjednika Udruženja i Sekretara. (više u rubrici Dokumenti).
C.1.4 U maju mjesecu 2023. godine Pomorsko društvo je pristupilo (redni broj 130) Sporazumu o saradnji između Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i nevladinih organizacija u Bosni i Hercegovini.
C.1.3. Deklaracija o zaštiti suvereniteta i teritorijalnog integriteta Bosne i Hercegovine na Jadranskom moru 18.12.2020. godine (link u rubrici Dokumenti).
C.1.2. Tematska konferencija „Problem proglašenja suvereniteta Republike Hrvatske na pomorskoj teritoriji Bosne i Hercegovine“, Sarajevo 14.11.2019. godine, Hotel Holiday, u organizaciji Pomorskog društva.
C.1.1. Zaključci Tematske konferencije 14.11.2019. godine, na linku: https://bhmore.ba/wp-content/uploads/2023/10/Zakljucci-Konferencije-14-11-2019.pdf (Ctrl+Click).
C.1.0. Saopštenje za medije – „Stručnjaci potvrdili: Republika Hrvatska ugrožava suverenitet BiH na njenoj pomorskoj teritoriji!“, na linku: https://bhmore.ba/wp-content/uploads/2023/10/Strucnjaci-potvrdili-saopstenja-za-javnost.pdf (Ctrl+Click).
C.1.6. Državno-politički algoritam države Srbije prema državi Bosni i Hercegovini
u procesu “Svesrpski sabor srpskog naroda, Republike Srbije i Republike Srpske”,, na tehnobirakratskoj i
autokratskoj liderskoj osnovi, političkog i vjerskog djelovanja inicijatora i organizatora (lideri: Aleksnadar Vučić, Milorad Dodik i Patrijarh Porfirije), održan je 08. 6. 2024. godine u Beogradu. Isti je u Palati Srbije proglasio svoj prvi dokument: “Deklaracija o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda, na linku: https://bhmore.ba/wp-content/uploads/2025/05/a-Algoritam-Svesrpskog-sabora-I-DIO.doc-PDF-2182024-1.pdf